_friday[marzo 22]
MIXER PRESENTS UNITED DJS OF AMERICA

djs/performers: Main Room - Doc Martin, Felix Da Housecat, Scott Hardkiss, David Alvarado, Marques Wyatt, John Kelley, Stryke (Live PA), Vicious Vic, DJ Who. Drum N Bass Room - Ray Keith, DJ Craze, Bad Company, Markie, SS, Dazee, Storm, Andy C, MC GQ, Bryan Gee, Jumping Jack Frost, MC Chickaboo, MC Skibade, Emperess, Bailey, DJ Teebee. Two-step/Nu School Breaks Room - DJ Hyper, Danny McMillan, Reid Speed, Adam Freeland Level 6 - Orion Ray-Jones, Vikter Duplaix, DJ Disciple, Nicolas Matar

where: Level (1235 Washington)

when: Friday, March 22, 10:00 PM -

websites: www.mixermag.com


EXTENSIONS OF THE SPECTACLE

Presented by Gravis, Levi's, and The Fader

djs/performers: Live painting by Inkheads (Miami & New York), Barnstormers (New York), Heavyweight (Montreal), Sounds by Rich Medina (Sabes Productions, Philly), also with DJs Kerri, Shie one, Atomik Rage, Cer, Afro-Cuban percussion Estamos Unidos & Junior "Rumba King" . Exhibition: Raiko Nin, Jose Parlá, Rey Parlá- electronic painting Cris Mendoza, Ivan Moreno, Scott Johnson, Pablo Power, Romon Yang, David Ellis, Mike Miyahira, Heavyweight, Vanessa Gocksh - pool installation

where: Albion Hotel (1650 James)

when: Friday, March 22, 7:00 PM - 12:30 AM

contact:kerri@hvw8.com

websites: www.hvw8.com


APPROACH & IDENTIFY: HARD TECHNO, DNB, EXPERIMENTAL, AND LIVE PUNK ROCK

djs/performers: Hard Techno inside: Rowland the Bastard (London, UK), Adam J (Seattle) DAB (Seattle), Solaris (Kansas City), Demo (Miami), grrl13 (Miami), Hardrive (Ft. Lauderdale), Arjuna (Miami), T Zero (Miami), Pedro Granara (Miami). Outside patio featuring Live Thrash Punk, Experimental, and DnB: U.F.C.(Miami), Entropia (Miami), Racer X (L.A.), Dominatrix (L.A.), ch2000 (Palm Beach), Liha (Palm Beach)

where: Churchill's(5501 NE 2nd Avenue, Downtown Miami)

when: Friday, March 22, 10:00 PM - 5:00 AM

details: $10(WMC badges free)

websites: www.wftaw.com/approach.htm


THE FILTERED PARTY
Presented by S.F.P. Records in association with Rumi & Miami Sur La Terre

djs/performers: Bruno (Cafe Del Mar, Ibiza), DJ Oliver (Amnesia, Ibiza), Ivano Bellini (South Beach), DJ Pedro from Kluster (France), Ricky Montanari (Italy), Robbie Rivera (South Beach), Antoine Clamaran (Basic Traxx, France), Cosmo (South Beach), Curtis Atchinson (Midnight Society, NYC).  Live performance by Nicole Graham. Live PA by Alan T.

where: Rumi (330 Lincoln Road)

when: Friday, March 22, 9:00 PM -

details: Guest list mandatory.  For dinner reservation please go to www.rumimiami.com

websites: www.sfprecords.com

BBC RADIO 1 IN MIAMI

DJS/PEFORMERS: Pete Tong, Danny Rampling, Derrick Carter, X-Press 2, DJ Dan, Robbie Rivera, Frankie Knuckles.

WHERE: Nikki Beach (1 Ocean Drive)

WHEN: 1:00 PM

DETAILS: Free party - Live radio broadcast of the Essential Selection vs.Lovegroove Dance Party on BBC Radio 1

CONTACT: BBC Radio 1 Press Office

WEBSITE: Watch it live online - www.bbc.co.uk/radio1



SOULFURIC RECORDS PRESENTS FRIEND OF OURS 3
DJS/PERFORMERS: John 'Julius' Knight (Soulfuric Trax, Defected, Cleptomaniacs), Jask (Thaisoul Orchestra, Soulfuric Deep, Large Records, Nite Grooves), Brian Tappert (Soulfuric Recordings, Jazz-N-Groove Productions, Cleptomaniacs, UBP, Defected), Knee Deep (Records of Interst, Germany), Grant Nelson (Swing City, Negrocan)

WHERE: Aquabooty, Rain (formerly Groove Jet) 323 23rd Street

WHEN: Friday, March 22, 10:00 PM - 5:00 AM

CONTACT: people@soulfuric.com

WEBSITE: www.soulfuric.com








VOICE OF THE UNDERGROUND PARTY

Presented by Don't Tell My Booker in association with The Media Music Expo, Sponsored by Ross Entertainment, Don't Tell My  Booker, Media Music Expo, Stonebridge Productions, Eight Ball Records (the shop), Popular Canada, Shure, Sean John, BPM Culture, SpeedGarage.com, aboutDance.com, In The House, DJ Central.com, 411 Night Guide,  DJ Times, Newlite Muzik, & THE ANTIDOTE (IMG)

DJS/'PERFORMERS:  Todd Terry, Jellybean Benitez, Oscar Poche, Lil Monster,  DJ Martin Aurelio, Richard Vasquez, Kid Icarus, Andy Koutarou, and Jimmy Sky. Live Performances by Mowree & SoulXpres .
WHERE: Nikki Beach Club (1 Ocean Drive)
WHEN:  8:00 PM ­ 5:00 AM
CONTACT: Felicia@RossEntertainment.net
WEBSITE: www.VoiceOfTheUnderground.com

MOTIVATION CD RELEASE PARTY

DJS/PERFORMERS: Frankie Knuckles and friends

WHERE: Spec¹s  in store (Collins Avenue)

WHEN: 9:00 PM  11:30 PM

DETAILS: free event

DJ PEOPLES WINTER WARM UP
DJS/PEFORMERS: Marc Vane, Lego, Scumfrog, DJ Sneak, Antoine Clamaran.
WHERE: Blue (222 Espanola Way)
WHEN: 10:00 PM ­ 7:00 AM
CONTACT: marcvane@bellsouth.net or 305.535.0016

INDEPENDENCE
DJS/PERFORMERS: Main Room: Way Out West (live), Omid 16B (live), Sander Kleinenberg, Pete Heller, Red Jerry. Y4K / Distinctive Breaks Room: Hybrid, Freq Nasty, Tayo. Sound Of The Cosmos Room [album launch party]: Tom Middleton, Joshua.  Airtight Room: Clive Henry (Peace Division), Terry Farley, Sean Pollen
WHERE: Opium Garden (136 Collins)
WHEN: 10:00 PM ­ 5:00 AM
CONTACT:  miami@hooj.com
WEBSITE:  www.hooj.com/miami

BUGGED OUT!
DJS/PERFORMERS: Danny Howells, Justin Robertson, Plump DJs (first US appearance ever!), FC Kahunas, DJ Dan.
WHERE: Spin
WHEN:
CONTACT:

"7 AND 7" (SEVEN INTERNATIONAL FEMALE DJS UNTIL 7 AM)
DJS/PERFORMERS: :Kayo Anosikeh, Jaime Obyrne, Miss De Mori, Annemiek, Shane, Courtney K, and Laura Stone.
WHERE:  Tantra (11445 Pennsylvania)
WHEN: 10:00 PM ­ 7:00 AM
CONTACT:

INTERGROOVE US PRESENTS...

DJS/PERFORMERS: Main Room - Inland Knights (Drop Music), Pure Science - live(PS Communications), Terry Lee Brown Jr.  (Plastic City), The Timewriter(Plastic City).  2nd Room - East Coast Boogiemen (Tequila Sound, Moonshine), Mike Byrant (Intergroove US, Intrinsic Design), Mr. Robb(Intergroove US, Limelight), Francis Harris (Matter/Form, NY), Craig Demott(Grooveman Music, Liquid Resident)

WHERE: Liquid

WHEN: 10:00 PM  6:00 AM (at least)

CONTACT: mike@intergrooveus.com

WEBSITE: www.intergrooveus.com


UP ABOVE

Presented by Ten15 Folsom and Mixed Elements.

DJS/'PERFORMERS: Sen-Sei and DJ David Coleman (Kinetic Grooves, Release), Michael Anthony (Terraform, Mixed Elements), Rithma (Om Records, Terraform), Mike Ameci (2nd Sunday), Todd Prophet (Spundae, Child with an
Old Soul), Scarlett Etienne (World-NYC, Mixed Elements), Raoul Kahn (Red
Eye Foundation), Steve Grant (Braindrops, Ten15), MORE TBA.

WHERE: Marlin Hotel Bar (1200 Collins Avenue)
TIME: 10:00 PM ­ 5:00 AM
CONTACT: trevor@mixedelements.com
WEBSITES: http://www.1015.com , http://www.mixedelements.com

XTRAVAGANZA
DJS/PERFORMERS: Paul Oakenfold, Alex Gold, Liquid Todd
WHERE: Space (142 NE 11th Street, Downtown Miami)
WHEN:
CONTACT:

HOPE IN MIAMI
DJS/PERFORMERS: Hope Main Room - Timo Maas (exclusive WMC 4 Hour set)feat. Kelis, MC Chickaboo and guests, Max Graham (Hope), Starecase Sound System (Hope / Kinetic), Leon Alexander. Backroom: Type presents Seb Fontaine, Circulation DJ Set, Oliver Klein, Soul Savers.
WHERE: Crobar (1445 Washington)
WHEN:
CONTACT: info@hoperecordings.com, linda@kineticrecords.com, stuntcompany@hotmail.com (press only)

BEDROCK
DJS/PERFORMERS: John Digweed, others
WHERE: Lola (247 23rd Street)
WHEN:
CONTACT: info@formulapr.net